Nebojte sa očiara

Kedysi sa k zubárovi chodilo, keď dieťa začal bolieť zub. Dnes už mnohí rodičia vedia, že návštevu netreba odkladať a na preventívne vyšetrenia už chodia ročné detičky. Ísť na návštevu s dieťaťom k očnému lekárovi mnohých ani nenapadne. Väčšinou toto vyšetrenie riešime až keď nastanú problémy. Deti sa začnú sťažovať, že nevidia na tabuľu, že im slzia oči, alebo pobolieva hlava. A to už môže byť niekedy už neskoro.

Zaužívaným faktom je, že chyby ľudského oka závisia od jeho veľkosti a zdedených parametrov, ako je zakrivenie rohovky a správna funkcia tyčiniek a čapíkov. „Ak smiem byť otvorenejšia, podľa mňa výskyt samotných refrakčných porúch u detí sa významnejšie nezmenil. Zvýšili sa však, a to dosť rapídne, požiadavky na vizuálne funkcie,“ hovorí lekárka Lucia Kvapilová.

Už od narodenia

Deti dnes nekopú do lopty na ihrisku, ale stláčajú joystick počítačovej hry či tlačidlá na telefóne. Tie staršie si pomocou tabletov, PC či i-padov vypracúvajú rôzne drobné zadania, seminárky, ročníkové práce… S tým však súvisí zvýšená námaha očí, a práve táto prehnaná schopnosť oka (plus modré svetlo z PC), sú jednou z priamych príčin nededičnej očnej chyby, ktorá sa skutočne čoraz markantnejšie vyskytuje u mladej populácie.

„Už po narodení dieťaťa by si mal rodič všímať, ako reaguje na svetlo, tmu, či má oči v rovnobežnom postavení, či sú očné štrbiny symetrické, zreničky rovnako veľké. Ďalej, najmä ku večeru, sa môže stať, že si jedno oko ´odbehne´ – zaškúli,“ upozorňuje L. Kvapilová. Dodáva, že v prvých rokoch života z toho netreba robiť drámu. Vážnejšie však je, ak dieťa nakláňa hlavičku jedným smerom, zväčša k zdravému oku, často žmurká, pretiera si oči, sťažuje sa na bolesť hlavy, ‚píše nosom‘ alebo žmúri pri pohľade do diaľky.

Očná lekárka Lucia Kvapilová.

Predškolský vek

„V predškolských zariadeniach veľmi odporúčam takzvanú hru na pirátov. Detská vychovávateľka si spolu s deťmi prekryjú neprehľadnou šatkou striedavo raz jedno, potom druhé oko a hrajú sa v takýchto podmienkach nejakú detskú hru. Dieťa, ktoré sa prekrytiu jedného, väčšinou zdravého oka bráni, je pri hre nemotorné, zakopáva, nedovidí na istú vzdialenosť, prípadne nerozoznáva farby, bude potrebovať konzultáciu očného lekára,“ radí lekárka.

Vzorní sú najmä rodičia, ktorým bola neskoro diagnostikovaná očná chyba (zväčša tupozrakosť), respektíve rodičia, ktorí sami nosia okuliare s vyššími dioptriami alebo s vrodenou chybou.

Oko rastie

Detské oko je kratšie a nedosahuje 24 mm štandardnej dĺžky. „V praxi je zaužívané pravidlo akéhosi prepočtu – plus, mínus 1 milimeter sa rovná plus, mínus trom dioptriám. Takže oči detí sú spravidla hypermetropické. Avšak môžu mať objektívne namerané aj plus tri dioptrie, ale vďaka neuveriteľnému rozsahu prispôsobenia sa oka, okuliare nepotrebujú.“

Naopak, iné dieťa s takou istou dioptriou a subjektívnymi príznakmi, ako je bolesť očí, hlavy, doslova ležanie na písanke či čítanke, s občasným únavovým zabiehaním oka k vnútornému očnému kútiku, bude potrebovať korigovať hypermetropickú očnú chybu okuliarmi.

Počas prvého stupňa základnej školy zväčša 50 percent detí zvykne takzvane vyrásť z dioptrie – rastom tela rastie aj oko do požadovaných 24 mm a okuliare nepotrebuje. Okolo 9. roku života sa zvykne objavovať školská krátkozrakosť (myopia), najmä ak je dedičná, navyše potencovaná presilením očí používaním PC, mobilov, notebookov.

Vyšetrenie

Astigmatizmus, nepravidelné zakrivenie rohovky, ktorý môže byť spojený s ďalekozrakosťou, nie je u malých detí zriedkavé ochorenie, ale počas prvých rokov života sa zvykne ustáliť.

Ešte nedávno sa okuliare u detí považovali za hendikep. „Pamätám sa na expertov – spolužiakov, ktorí mali písmená z tabuľky, pomocou ktorej očný lekár skúma kvalitu zraku (optotyp), napísané na ruke, alebo sa ich učili naspamäť. Žiaľ, potom už celý život trpeli poruchami zraku. Ak nie sú problémy s očami správne diagnostikované do šiestich až ôsmich rokov života, lekár diagnostikuje tupozrakosť (amblyopiu).“

Amblyopické, teda tupozraké oko môže byť navonok úplne podobné druhému, zdravému oku, nemusí ani škúliť, avšak – funkčne zaostáva až zlyháva. „Na druhej strane sa môže prejavovať škúlením, zjavným alebo skrytým, ktoré odhalí oftalmológ zakrývacím testom.“

Veľmi dôležité je vyšetrenie dieťaťa na tupozrakosť (amblyopiu). „Orientačné vyšetrenie očí je súčasťou už spomínaných preventívnych prehliadok u pediatra. Pokiaľ dieťa nespolupracuje, alebo pediater zistí nejakú očnú chybu, odosiela dieťa k oftalmológovi na odborné vyšetrenie. Napriek tomu časť detí so zrakovými chybami nepodchytíme,“ hovorí lekárka. Dodáva, že novinkou v prevencii je tzv. fotoskríningový test, ktorý realizuje Únia nevidiacich a slabozrakých. „Osobne som robila takéto vyšetrenie, dieťa s problémom som poslala na odborné vyšetrenie.“

Dôležitá je správna psychohygiena a časovanie práce s elektronikou. foto: pexels

Báť sa netreba

Mnohé deti sa však vyšetrení nielen u očného lekára boja. „Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že najdôležitejšie je získať si dôveru dieťaťa. Ja som radšej, ak je rodič na vyšetrení prítomný. Pozornosť detí upútam aj hračkami a nenápadne pozorujeme fixáciu či súbežnú pohyblivosť. Potom vyskúšam dieťa, ako vie čítať z optometrickej tabuľky. Každý rodič ju určite pozná. Pre dospelých sú na nej písmenká rôznej veľkosti, pre detičky sú obrázky.“

Zdravá zelenina pre oči?

Kedysi sa tradovalo, že mrkva prospieva zraku. „Musím povedať, že každodenné pitie mrkvových džúsov, jedlá z brokolice, čučoriedkové kompóty by som neordinovala. Ale raz za čas, ak to deťom chutí, prečo nie…,“ hovorí L. Kvapilová a dodáva, že na zrak dieťaťa by mali dohliadať v prvom rade ich rodičia. „Správna psychohygiena a isté časovanie práce s elektronikou, je ozaj dôležité. Už len samotný fakt, že aj v škole používajú tieto zariadenia, spôsobuje u niektorých detí minimálne syndróm suchých, podráždených očí.“

Okuliare

Ak už dieťa má nejaký „očný“ problém, lekári ordinujú okuliare. „Nosenie korekčnej pomôcky už dnes nie je vôbec hendikepom. Musím však povedať, že niektoré detičky už v mladšom veku nosia aj kontaktné šošovky. Poznám mamičky, ktoré ich svojim deťom aplikujú dbajúc na zachovanie hygieny.“

Lekárka hovorí, že s deťmi, ktoré nosia okuliare, je potrebné chodiť na kontrolu raz, dvakrát ročne, prakticky do dospelosti, kedy by mal byť ukončený rast organizmu, a teda aj oka. „Takmer všetky okuliarové šošovky sú dnes vybavené UV filtrom, existujú okuliarové šošovky vychytávajúce modré svetlo vychádzajúce z PC a umelého osvetlenia,“ spresňuje lekárka a dodáva, že deti by hlavne nemali ponocovať. „Je potrebné dodať očiam, ale aj celému organizmu čas na regeneráciu. Možno nie hneď, ale časom sa vám telo za takúto starostlivosť odmení…“